Názory

2020 – rok otce, podnikatele, investora, vlastníka a aktivisty

Zhodnocení roku 2020

Na rok 2020 budu snad vždy vzpomínat, jako na jeden z nejlepších v mém životě. Ale také jako na jeden z těch náročnějších.

Rok otce – Narodil se Miki

Ačkoliv byla období, kdy jsem Mikimu vyhrožoval výletem k baby-boxu, píšu to takto poprvé, je nepopsatelný pocit ho mít a je to to nejlepší dítě na světě!

Byly tu samozřejmě i výzvy. Hlavně během období Terezky atestace (která se povedla 🎉🎉) dostávala moje trpělivost opravdu na frak. Snad se i o něco zlepšila. Uvidíme v budoucnu.

Období podcastů

Jelikož času bylo méně, nahradil jsem knihy podcasty. Ze začátku jsem byl z podcastů úplně unešený. Že vlastně mohu běhat/být venku/dělat cokoliv a přitom poslouchat podcast. Po prvotním nadšení jsem ale začal mít problém najít podcast na téma podnikání/byznys, kde by byl někdo jiný než: Zásilkovna, STRV a pár dalších všudypřítomných.

Takže nakonec se mými nejoblíbenějšími podcasty staly:

Samozřejmě, je hodně fakt zajímavých zahraničních podcastů. Ale poslechem podcastu si obvykle chci odpočinout a ne dávat pozor na cizí jazyk.

Rok podnikatele – byznys se změnil – schnell, schneller!

O tom co tento rok změnil jsem již psal samostatný článek. Rok pro nás nakonec dopadl dobře díky diverzifikaci klientů (od žádného klienta nemáme více jak 10 % příjmů) a důrazu na cashflow, což pro nás byl vždy ten nejdůležitější ukazatel. Snažíme se nyní rozjet naše aktivity v USA a Německu. Zatímco s druhým jmenovaným se nám docela daří díky expanzi současných klientů, v USA zatím bojujeme. Před pár dny jsme pustili kampaň na whitepaper v Coloradu, tak snad se leady jenom pohrnou.

Rok investora – každá krize je příležitost! Říkali…

…takže když začaly padat akcie, nahrál jsem kapitál do eBrokera a šlo se na věc. Cesta ke zbohatnutí se zdála velmi krátká a velmi jistá. Teda až do doby, než to začalo padat ještě více. Nakonec mělo toto dobrodružství happy end, ale šedivých vlasů přibylo. Více v článku Jak chtěl Míša vydělat na akciích a málem přišel o kalhoty

Rok vlastníka – a správce SVJ

Stal jsem se správcem našeho domu. Ačkoliv sousedi jsou naprosto zlatí, tak stále platí: „Co člověk, to názor.“ Takže role je to vcelku náročná. Situaci nepřispívá ani to, že požadavky na SVJ z hlediska revizí jsou vyčerpávající a dům není v nejlepší formě. Takže v posledním roce jsem si vyzkoušel naplno komunikaci s řemeslníky a dalšími dodavateli. Je to 50:50. Polovina je schopná a famózně komunikující a některé musí člověk honit více než podporu Facebooku (marketéři nyní vyjadřují soustrast). U dost věcí skončil tak, že mi stálo za to se hodinu učit postup z YouTube a FB skupin pro hobbíky a pár hodin strávit s opravou než hledat dodavatele. V přepočtu na hodinovku bych si vydělal správou domu 40,80 Kč. Ale na druhou stranu, je to super odreagování, vzít do ruky vrtačku či jinou zbraň a jít na věc.

Rok aktivisty

V tomto roce jsem měl pocit, že se musím vyjadřovat k politice a tomu, co se děje. Jelikož si myslím, že se stále více přibližujeme k totalitním režimům kdesi na východě. Strávil jsem nechutnou dobu prokrastinací na Facebooku a snažil se vést konstruktivní diskuse. Ale prostě to nejde, nejde, nejde. Později už jsem si nainstaloval aplikaci Freedom, která mi blokovala vybrané stránky, aby mě nelákalo s někým komunikovat. Jenom vzorky:

Takže jsem došel k tomu, že jestli chci něco změnit, budu muset vstoupit do politiky. Ale z toho jsem vystřízlivěl velmi rychle – chci dosáhnout ještě mnoha podnikatelských a rodinných úspěchů, ne řešit podobné komunikace na denní bázi v triku politické strany. Raději jsem tedy nastavil trvalý příkaz pro Transparency International.

Rok sportovce?? Spíš ne.

No… tak o sportu se letos moc nedalo hovořit. Ačkoliv jsem si další závody vytyčil jako cíl v loňském roce, povedlo se mi zúčastnit pouze dvou. První marnost a druhý se tak skvěle povedl, že jsem v euforii z tak dobrého mezičasu a málo angličáků přehlédl pařez. Sice jsem doběhl, ale na žádné velké juchání to dlouho nebylo. Korunu tomu nasadila mamka, která před pár dny zhodnotila, že mi ztloustla záda.

Takže plány na další rok jsou jasné:

  • Dobýt Ameriku a obstát celkově s firmou v roce 2021, který si myslím bude výrazně horší v našem odvětví než 2020
  • Zbavit se „špeku na zádech“ – díky mami 🙂
  • Omezit sociální sítě a neprojevovat se v komentářích
  • Odvlhčit dům
  • A k tomu všemu si najít čas na rodinu

Takže Silvestru zdar a po deváté nikde necourat!

Komentáře

Mohlo by se vám také líbit
Nikam se v práci neposouvám – proč je to nesmysl a co s tím dělat?
Infomarketing – pár fanatiků nebo prospěšná marketingová metoda?