Názory

Jak chtěl Míša vydělat na akciích a málem přišel o kalhoty

V únoru začaly padat dva tituly, na které jsem docela vsázel. Avast a Criteo – říkal jsem si, na tom vydělám. Kdybych tyto tituly držel dodnes, tak bych opravdu pořádně vydělal. Ale to byste po začátečníkovi chtěli moc. Takže jak to vlastně celé dopadlo.

Nahoře můžete vidět vývoj mého portfolia, včetně myšlenkových úvah hodných génia.

Long story short, co se mi nepovedlo:

Zazmatkovat při obchodování s akciemi se nevyplácí

Ihned po začátku krize jsem koupil Airbus, Allianz, Kofolu, Monetu, Avast a Chipotle. Jako značky, kterým věřím. Jenomže jsem koupil moc brzy. Takže, co se stalo, spadlo to ještě více.

V tu chvíli jsem měl čekat. Kdybych čekal do minulého týdne, tak jsem na každé akcii vydělal mezi 15 – 70 %. Jenomže…, já čekal cca týden než se akcie vzpamatují a prodal jsem, abych neprohluboval ztrátu.

Takže poučení, když jdete do akcií, počítejte s tím, že o všechno přijdete. Pokud nejste schopní toto akceptovat, tak si ani nezakládejte účet.

Chce to se něco přiučit + můj checklist

Přibližně 4.5. jsem šel do investování znovu a řekl jsem si, že vše, co jsem prodělal (cca 20.000 Kč) dostanu zpět. !

V první řadě jsem si koupil kurz na Udemy: Advanced Stock Trading Course. Dále jsem sjel všechny materiály na Patria škola investora a nevynechal jediný jejich webinář nebo ebook.

Ze všech materiálů jsem si připravil svůj investiční checklist:

 • Není blízko nějaká důležitá událost?
 • Analýza trendů – vývoj P/E, P/BV, dividend
 • Benchmarking – srovnání s podobnými akciemi
 • Rostou dividendy?
 • Je akcie cyklická nebo momentum (growth nebo value companies)
 • Fundamentální analýza
  • Poměr insider ownership (jestli se nesnižuje – prodávají ředitelé)
  • Poměr institutional ownership
  • Float – kolik je akcií k investování
  • Short float – jak moc lidé shortují – má smysl je napodobovat?
 • Technická analýza – vývoj akcie
 • Mám i akcii, která půjde v opačném cyklu proti kupované?
 • Budoucí hodnota akcií s uvažováním dividend

Zároveň každou akcii projedu na několika webech, které dokážou říci hodně o společnosti samotné a uvidíte i názory lidí, kteří do ní investují – proč ano a proč ne. Konkrétně pracuji s weby:

Zazněl zvon pro druhé kolo

Druhé kolo začalo poklesem ropy, takže jsem zkusil investovat do ETC zaměřeného na ropu (USO). To se velmi vyplatilo. Na druhou stranu jsem ve stejnou dobu investoval i do své oblíbené restaurace Vapiano. To se zase moc nevyplatilo, jelikož zkrachovala. Takže opět nula. Ale po zkušenostech z minula jsem neprodával akcie, když se propadly, ale počkal, než se aspoň trochu vzpamatovaly.

Zároveň jsem v této době koupil FIO podílové fondy. Ačkoliv jsou zde poplatky za správu, jejich cena byla tak nízká, že dávalo smysl je koupit, jelikož jejich portfolio je mi sympatické – vyplatilo se.

Koupil jsem následně na základě mého stručného checklistu podruhé Airbus, autopůjčovnu Avis (CAR), RWE, Twitter, Fedex, Macy’s, RWE a při přiměřeném zisku 15 – 40 % jsem prodával. Do budoucna jsem si nastavil, že chci zisk z akcie 20 % (v tu chvíli vždy prodávám) a prodávat budu při ztrátě 10 %.

Shrnuto, podtrženo – nikdy bych nechtěl být makléřem

Jak jsem někde četl, zaplatil jsem školné. Nyní jsem v mírné ztrátě kvůli poklesu kurzu dolaru, ale to věřím, že se zlepší.

Zároveň se ukázalo, že na začátku jsem měl ohledně akcií skvělé tušení, ale bohužel nedostatek trpělivosti. Takže do budoucna se hodlám tomuto „koníčku“ dále věnovat, ale už pouze s dostatečnou analýzou před koupí a pouze pro dlouhodobé investování do společností, kterým věřím a chápu jejich obchodní model.

A jaké jsou vaše zkušenosti?

Pokračování po půl roce

Sázka na Macy’s, Palantir a ETC na stříbro a platinu se ukázala jako velmi dobrý tah, takže jsem se po půl roce dostal do výrazného plusu ke zhodnocení 35 %.

Do karet mi hrála i současná optimistická situace na trzích. Nejvíc mi pomohl Palantir, na kterém jsem udělal výnos 178,47 %. Povedl se i odprodej RWE s výnosem 23.98 %.

Je vidět, že s dodržováním pravidel se i výsledky dostaví. Ale v případě PLTR to bylo naprosté kasino.

Legrace bude nyní daňové přiznání, jelikož nejsem schopen najít, jak přesně tento výnos zdanit 🙂

Komentáře

Mohlo by se vám také líbit
Můj účetní výtvor je na jedinou česky psanou publikací na téma
Rok 2019 – na věky a ještě déle, do Havlbrodu, pořádně si zaběhat a hlavně to nezapomenout zdokumentovat