Marketing Management Názory

Nikam se v práci neposouvám – proč je to nesmysl a co s tím dělat?

Poslední dobou jsem několikrát od lidí ve svém okolí slyšel hlášku: „Asi budu končit v práci, nikam mě to neposouvá.“ Dovolte mi shrnout, že s tímto přístupem se posouváte leda ke dveřím své firmy.

Jelikož myšlenka, že vás někdo bude posouvat je v dnešním světě nesmysl. Ano, existují společnosti, které mají sofistikované tréninkové programy, odstupňované pozice a kompletní kariérní plán. Ale to se bavíme o hrstce společností.

Takže pokud se člověk chce kariérně posouvat, musí se posouvat sám. Nebo alespoň, „jít tomu štěstíčku trochu naproti.“ A ne, toto není přístup cynického zaměstnavatele. Majitelé a manažeři malých a středních firem chtějí pracovat s nejlepšími lidmi. A nejlepší lidé, když něco chtějí, tak to udělají.

Chceš chápat, proč vždy do tabulky zadáváš „v souladu s ISO 9001“? Ano? Tak si to vygoogli, přečti si ISO 9001. Informace jsou všude. Když poté přijdeš za nařízeným a řekneš mu: „Četl jsem si ISO 9001 a není mi jasné v odstavci 2.1…“ Za prvé nadřízený bude v sedmém nebi, za druhé jsi právě mega moc stoupl(a) v jeho očích a za třetí ses právě brutálně posunul(a).

Když toto budete dělat pravidelně, tak se brzy posunete natolik, že se třeba nebudete moci dále sami posunout. „Šéfe prosím tě, chtěl bych se naučit toto, ale už nevím, kde mám hledat. Můžeš mi prosím zaplatit tento kurz?“ Toto jsem sám udělal a nikdy jsem se nesetkal s odmítnutím. V nejhorším se stalo, že nadřízený řekl: „Ano, ale platíš si polovinu“ nebo „Ano, naplánuj to hned na leden, teď nemáme budget.“ Ale skutečně nikdo nemůže čekat, že vás někdo za svoje prachy pošle na kurz, když jste neprojevili ani trošku zájmu o věc?

Brzy se stane, že se posunete natolik, že vám i vaše pozice bude malá. V tom případě to zase řekněte, že byste chtěli výš, hodně jste se toho naučili nad rámec současné práce a jste ochotní přijmout i více zodpovědnosti, abyste si vyzkoušeli nové poznatky. Nebo lépe, neříkejte to a rovnou začněte více dělat. Pokud pracujete se schopným teamlederem, všimne si a ocení to. Ale pozor, nenabádám vás, abyste dělali přesčasy u stereotypních věcí. Říkám ať děláte složitější věci ne více jednoduchých věcí – jinak to nikdo neocení a zase spějete k vyhoření. Taky se může stát, že už ve společnosti nebude kam nahoru jít. Potom to každý rozumný majitel firmy pochopí a dá vám nejlepší doporučení.

Nejdůležitější pro kariérní posun je snažit se o něj sám a sám se zdokonalovat. Pokud budete čekat na ostatní, tak skončíte s vyhořením, stížnostmi na nadřízené a buď vyhazovem nebo sami odejdete do  jiné společnosti, kde se za rok bude to samé opakovat.

Komentáře

Mohlo by se vám také líbit
PPC systémy, prosím, přestaňte inovovat
Assessment centrum pro studenty SPŠ Prosek – Marketing Makers