Názory

Kam jít k doktorovi v USA

Během naší fantastické svatební cesty došlo i na návštěvu lékaře, konkrétně gynekologa (a ano, bylo to kvůli našemu nedávno narozenému potomkovi, o kterém jsme ještě nevěděli).

Teorie – zajdeme na pohotovost, udělají vyšetření, za 10 minut víme, že potíže jsou banální a jdeme domů. Realita…

Na pohotovost v Americe?

Ať vás ani nenapadne tam jít, pokud můžete chodit. V USA existuje něco jako „emergency room“, ale to je pro lidi, kteří jsou přivezeni sanitkou ve stavu, že nic jiného nedávají. Takže i když uvidíte nemocnici, není dobrý nápad tam jít, jelikož tam byste se nedoplatili.

Kontaktujte svoji pojišťovnu

Měli jsme standardní pojištění ke kartě od České spořitelny, zprostředkované Kooperativou a provozované Global Assistance. Zaměstnanec na lince byl profesionální, nechal si od nás říci, jakou máme další cestu a druhý den zavolal s partnerskou klinikou na naší cestě. Ani s platbou zde problém nebyl. První lékař fakturoval přímo pojišťovně (takže ani nevím kolik) a následné screeningové zařízení nám vystavilo účet, který pojišťovna do 14ti dnů proplatila.

Navštivte urgent care centrum

Nefunguje to tak, že si najdete gynekologa v okolí. První musíte navštívit urgent care centrum. Zde podepíšete tunu papírů a začne kolečko. Zde to funguje jak v Černých baronech: „Na každou robotu treba špecialistov“. To co v ČR dělá jeden člověk, to zde dělá cca 5 lidí. Jeden odebere krev, druhý si s vámi pokecá, třetí udělá další test atd. Až jako finále přijde někdo, kdo má titul PA (physician assistant). Přirovnal bych to k bakaláři v medicíně. Tento člověk je něco jako praktik s rozšířenými pravomocemi. I v oblasti gynekologie byly jeho znalosti vynikající (manželka gynekoložka mu neměla co vytknout). Doktora jsme nikdy neviděli. Tento asistent nás poslal na screening do jiného zařízení přes čtvrt města.

Za péči plaťte ihned a nečekejte, že vám někdo něco řekne

Ve screeningovém pracovišti, pravděpodobně omylem, jsme zahlédli, že se liší výrazně cena za výkon, pokud platíte ihned, zaplatíte na fakturu nebo přes pojišťovnu. Následně bylo manželce provedeno vyšetření, ale… výsledky nám odmítli ukázat i říct. Protože oni udělají pouze vyšetření, přepošlou snímky místnímu lékaři, ten pošle výsledky našemu lékaři a ten nám zavolá na tuto kliniku.

Opravdu za 15 minut zavolal.

Po celou dobu byla komunikace a veškeré vystupování naprosto profesionální, od každého. Cena za screening nakonec nebyla tak hrozná. Odhadem se dá říci, že tak 7x více než by vykázáno pojišťovně v ČR za stejné vyšetření.

Takže přeji hodně štěstí, ať vše dobře dopadne!

Komentáře

Mohlo by se vám také líbit
Zhodnocení roku 2020
2020 – rok otce, podnikatele, investora, vlastníka a aktivisty
Rok 2018 – 70 176 km nalétáno, ale největší štěstí jsem našel za rohem