Názory

Vyzkoušeno za vás – let do USA a zpět v době covidu

Právě se vracím z USA, z Miami a cítím potřebu se podělit o zážitek a varovat ostatní. V Miami to vypadá, jakoby covid nebyl. Konference a byznys setkání se ruší, protože je dost lidí v karanténě, ale kluby, bary a všechno jede dál. V obchodech a na letišti se roušky nosí, ale na ulici nebo v baru je to fakt výjimka (kuriózně). Na zápase NHL, kde bylo 18 tisíc lidí ji mělo pár jedinců. Očkování po mně nikdo za celý týden nechtěl.

Letenka s předstihem – nemá význam

Co ale bylo fakt špatný byly lety. Letenku jsem si rezervoval 23.10. s Finnair tam a BA zpět. Do 7.1. proběhlo na letence 5 změn. Čtyři kosmetické (pár minut/hodin tam a zpět) a jedna zásadní, kvůli které nyní čekám v Londýně, protože změnit termínál na Heathrow za 30 minut jsem sice dokázal, ale ke gatu jsem to už nestihl.

Každý let měl zpoždění alespoň 15 minut (což se mi vymstilo na Heathrow). Musím vyseknout poklonu letištím ve Vídni a v Helsinkách. Zde byly pečlivé kontroly, všechny QR kódy byly skenovány, ale personál byl dostatečný, odsejpalo to, všichni byli milí. Byrokracii tedy bylo učiněno zadost. Jelikož jsem ještě ve Finsku podepisoval 4stránkový formulář na téma, že souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Přílet do USA

A pak dorazíte do USA. To že půl hodiny chodíte po letišti z 60tých let, to je normální. Ještě před customs jsou namátkové kontroly testů. Pak byla opět nechutná fronta u customs, pohovor s celníkem byl cca na 10 minut a dost podrobný proti dřívějším 1 minuta, štempl a jdeme. Ale v pohodě.

Odlet z USA – aneb jak se British Airways nepovedla digitalizace ani školení zaměstnanců

Cesta zpět ale byla peklo. Online checkin nefungoval dokud jste neověřili dokumenty.

Ověřoval jsem si s rakouskou ambasádou, že pro cestu z USA do ČR přes Londýn a Vídeň mi stačí pouze očkování s posilovací dávkou. Není třeba nic dalšího – ani test, ani arrival form.

Když odešlete BA žádost o verifikaci dokumentů bez testu, cca za 6 h to zamítnou. Když tam chcete zavolat, ani za hodinu se k nikomu nedovoláte. Vymlouvají se na covid, což bych bral v březnu 2020, ale že ani za 2 roky nestihli posílit zákaznickou podporu? Stejný případ byl s půjčovnou auta. Po 45 minutách ujišťování, že můj hovor je důležitý a že covid jsem to raději vzdal.

V Miami u letiště byla cena za expresní PCR za 40 minut 175 USD (do 24 h – 114 USD). Udělal jsem si tedy expresní test a uploadoval jsem to do BA. Zamítnuto bez udání důvodu za cca 3 h. Zkusil jsem novou aplikaci, zamítnuta bez udání důvodu už za 2 h.

Na letiště jsem dorazil 4 h dříve. 2 h 20 minut jsem čekal na odbavení u BA desků. Desky byly obsazené všechny, ale lidé byli viditelně nepřipravení a u desků se hádali. To vše extrémně zdržovalo. Když jsem se dostal na řadu, paní byla viditelně vystresovaná. Automaticky požadovala očkování a test. Jelikož už tehdy jsem věděl, že o tom budu psát, tak jsem zkusil dělat, že test nemám. V tu chvíli mě chtěla automaticky vykázat. Snažil jsem se jí přesvědčit, že to Rakousko nepožaduje, to ji nezajímalo. Její systém ukazuje PCR 24 h, tak chtěla PCR. Tak jsem test rychle vybalil.

Následně asi 3 minuty zkoumala EU očkovací certifikát. Pak po mně chtěla preclearence form z Rakouska. To je ale komické, protože ten nedokážete dokončit, pokud máte očkování s posilovací dávkou. Ten form vám prostě hodí chybu, že ho nepotřebujete. To ale zde nedokázali pochopit. Opět jsem byl vykázán. Tak jsem nahodil smajl, že možná myslí toto a ukázal jí český formulář, který jsem měl vyplněný. Ani to nenačetla, viděla QR kód a řekla OK. Teprve poté jsem dostal boarding pass.

A pak už to byla tradiční zdržovačka.

V letadlech se neřeší, co máte na puse, stačí normální rouška.

Výletu nelituji, bylo to skvělé, ale zvažte to

Abych pouze nekritizoval, byla i jedna velká výhoda – všechna letadla byla poloprázdná a vždy jsem měl půl sedačky nebo celou další pro sebe.

Celkově bych Vás ale chtěl varovat, že cestování do USA je v lednu 2022 dost nepříjemné. Mají tam neskutečný bordel a neznají pravidla, která mají vynucovat. Prostě chtějí očkování, test a form a pokud nemáte, arogantně vás vykážou. Pokud máte, tak jenom budete mega dlouho všude čekat.

Aktualizace 17.1. na základě komentářů

Článek jsem sdílel ve FB skupině Cestování – tipy na levné letenky a zájezdy, fotky z cest, rady a diskuse. Cestovatelé, co reagovali, většinou tyto problémy neměli a vše bylo hladké. Zdá se, že záleží na aerolince. LOT např. tyto problémy nedělají. British Airways mohou být striktnější. Test ale cestovatelé zpravidla měli, ačkoliv jej ne vždy někdo kontroloval.

Štastný let!

Mohlo by se vám také líbit
Nomádská cesta kolem světa za 30 dní – top momenty a fuckupy
Marketingové agentury jsou novým finančním poradenstvím