Názory

Rok 2021 – to už je konec? Pustíte mi to znovu?

Zhodnocení roku 2021

Jako kdybych si včera připíjel na rok 2021 a on už končí. Protože jestli něco charakterizuje tento rok, tak je to rychlost. A bohužel nemyslím, že bych si koupil sporťák… i když, vlastně, pořídili jsme si S-MAX a je pravda, že se zrychlením jsme si proti Hyundai iX20 výrazně polepšili.

I když titulek možná zní negativně, rok to byl velmi plodný po všech směrech. Některé z nich rozeberu dnes, některé příště 🙂

Hraje fotbal a má rád traktory!

Mojí největší noční můrou bylo, že moje dítě bude zbožňovat návštěvy zámků, procházky lesem a rybaření. Samozřejmě, ještě k tomu může dojít, ale aktuálně nejvíc miluje auta, traktory, bagry a s fotbalovým i florbalovým míčem umí už to, že bych ho klidně poslal do přípravky (oká, možná trošku přeháním, ale víte jak).

Trávení času s rodinou získalo tedy úplně nový, vyšší level. Má to jedinou nevýhodu – že toho času letos bylo proklatě málo. Jak říkal Luky: „Jak hadr na holi.“ Moc děkuji manželce a synkovi za podporu a trpělivost!

Plánování? Ale co vás nemá milý hochu!

Tenhle rok byl obrovskou pracovní výzvou. V loňském roce jsme si na interních školeních říkali: „Teď je to divoký, ale to se v příštím roce zklidní.“ Teď už je mi jasné, že se to nezklidní. Plánovací horizont se změnil z měsíců na dny-týdny a my se tomu musíme přizpůsobit.

Zdroj obrázku: Quora, LinkedIn, FB, těžko dohledat původní.

Dostávám pravidelně poptávky a velmi dobré, např.: „Hledáme analytika, web jsme dnes spustili, realizaci potřebuji zítra.“ Odpovědět „ano“ na podobnou poptávku je jistý klient, dobrá sazba, bez výběrka. Párkrát jsem podobnou zakázku přijal, ale pak jsem počítač vypínal ve 3 ráno, a to nechceš. Když napíšete, zvládáme to za 10 dní, tak úspěšnost výrazně klesá.

Na druhou stranu to chápu. Nikdo neví, co bude zítra a plánovat, co bude příští měsíc? Snažím se tedy neplnit svůj čas a čas kolegů na 100 %, abychom měli dostatek času na rychlé úkoly. Ale je v zásadě jedno, jak velkou rezervu nechám, zatím se vždy zaplnila a bylo by potřeba více. V posledních měsících bych vždy na dalších 14 dní potřeboval o člověka více, ale vůbec nevím, co by tento člověk dělal třeba za 2 měsíce.

Uvidíme, jak toto dopadne.

Ve firmě paráda!

Celkově se nám ale jako firmě dařilo. Přijali jsme nové úžasné kolegy, naši stávající kolegové dosahovali v rámci složité situace famózních výsledků, získali jsme několik skvělých klientů, řešili zakázky, z kterých má člověk radost, pracovali i na vlastních řešeních, jako např. Sklik GTM šablona nebo vlastní e-shop CoffeeCzech.cz.

Já osobně jsem měl možnost popovídat si v podcastu s Láďou Vitoušem, i jsem se umístil v žebříčku top 100 inspirativních českých marketérů.

Samozřejmě, řešili jsme i výzvy, jako tlak na růst cen (viz náš nový ceník), klienty, kteří nás opustili a nebo už zmiňovaný vlastní e-shop. Rozjezd e-shopu na zelené louce, řešení logistiky a dopravců není žádný med a my se o tom dnes a denně přesvědčujeme.

SVJ – povedlo se, jedeme dál

O své roli předsedy jsem již napsal dost loni. Letos jsme řešili větší rekonstrukci a několik oprav. Sice jsem na tom provařil kolem 130 h a výsledek není ideální, protože mi byl odhlasován rozpočet 20% proti ideálním stavu, tak logicky jsem neměl na realizaci ty nejostřejší pastelky z penálu (více v článku Řízení dělníků ve stavebnictví) . Ale povedlo se, dům už nevypadá na ostudu a prošel všemi revizemi!

Vznikaly i super situace, když o víkendu štukujete (patláte to) podle YouTube a přijde za vámi borec:

Dobrý den, co děláte až tady skončíte? Máme taky rozdělaný barák o 2 ulice dále.

Je dobrý vědět, že se chytíte i jinde :))

A abych nikoho nezdržoval od silvestrovských oslav (pokud čtete dnes) nebo naopak neprodlužoval agónii kocoviny (proč čtenáře zítra), pokračuji už jenom v bodech.

Povedlo se/doporučuji:

 • Zlepšil jsem si časy jak na Spartan Super, tak Beast a povedlo se mi dokončit i Maximus Gladiator race a nezranil jsem – tak uvidíme, co letos!
 • Objevil jsem dva skvělé podcasty, kde mluví hosté ne hostitel a zatím všichni měli co říct, a to: Brocast a Offline Štěpána Křečka – v zásadě nic jiného neposlouchám, jelikož každá epizoda má 2 h a více.
 • Profesně se nám povedlo hezké řešení pro novou cookie legislativu, povedlo se mi několik hezkých kousků v Server-side GTM a v nových GA4.
 • Po loňském „průniku“ do světa investic jsem nyní vsadil na stabilnější tituly a poprvé i něco vydělal. Teď se na to snažím jenom nekoukat a nekupovat každou blbost.
 • Z hlediska knížek bych letos doporučil Radikální otevřenost od Kim Scott a odpočinkovější čtivo Checkpoint Charlie (Iain MacGregor) – čtivý a zároveň kompletní popis dění v Berlíně za studené války.
 • Velkou radost jsem měl z vítězství demokratických stran ve volbách. Snažil jsem se jak finančně tak i vlastní aktivitou podporovat Milion Chvilek a Transparency International. Teď už jenom doufám, že to noví poslanci nepodělaj (a že nebudou muset mluvit často anglicky). Své příspěvky pro jistotu nechávám.

Plány pro příští rok:

 • Chci zkrotit svoji pracovní dobu. Nechci vyloženě pracovat 8 h/denně, ale mít průměr 10.8 h/denně při přepočtu na pracovní dny se fakt nedá – odnáší to bohužel rodina, přátelé a fyzička.
 • Chci se zlepšit ve využívání Google Cloudu a Big Query – je to neskutečně velká věc a platí zde naprosto přesně: „Čím víc toho umíš, tím víc víš, kolik toho neumíš.“
 • Chci zlepšit styl, jakým vedu firmu. Bohužel, jsou se mnou kolegové občas jak na houpačce. Ale snáší to statečně. Díky!
 • V lednu pojedu do USA, tak doufám, že z toho budou noví U.S. klienti a že se dostanu zpět
 • V domě také budeme pokračovat s úpravami, držte mi tedy palce s dodavateli

Děkuji všem, kteří se mnou strávili rok 2021 a přeji nám hodně úspěchů v roce 2022!

Mohlo by se vám také líbit
Zhodnocení roku 2020
2020 – rok otce, podnikatele, investora, vlastníka a aktivisty
Jak se naučit na zkoušku přes noc? Praktický průvodce