Názory

Rok 2019 – na věky a ještě déle, do Havlbrodu, pořádně si zaběhat a hlavně to nezapomenout zdokumentovat

Loni jsem psal o zasnoubení a letos byla na programu svatba a měsíční cesta po USA, navrch s legendární rozlučkou. Vše se povedlo jak v americkém filmu, prostě super a za pár měsíců tu dokonce budeme mít i plod naší lásky. Tak to bude ještě legrace.

V roce 2018 jsem začal číst super blog nakoncibrd.cz o stěhování na vesnici. Havlíčkův Brod není zase taková vesnice, ale když tu chcete jít do metra, tak skončíte leda v klubu Metro. Na druhou stranu koktejly tam jsou skvělé, dobrá meníčka za stovku si docela užívám a ve vlaku do Prahy se dá také ledasco udělat. Navíc, vlaky prohlubují porozumění mezi lidmi. Pokud jdete půl hodiny později na schůzku, ale je vaší omluvou, že měl vlak 45 minut zpoždění, nikdo se na vás hněvat nebude.

Největší pracovní lekce – Dokumentuj, procesuj a hlavně se tím vším řiď!

Musím si přiznat, dokumentaci toho, co jsem udělal jsem vždy flákal – něco bylo, ale kdybychom měli cestou na teambulding čelní setkání s autobusem, tak chudák klient. V roce 2019 se nám a týmu klienta povedl opravdu husarský kousek. Ve 3 lidech jsme dokázali během 2 dnů zbavit klienta závislosti na starém systému a jeho dodavateli a ušetřili mu tak kolem 300 tisíc ihned a dlouhodobě výrazně více. Využili jsme kombinaci dostupných řešení a nástrojů pro integraci jako Microsoft Flow/Integromat. Jenomže jsme tím pouze vymlátili klín o něco lepším klínem. Sice se klient zbavil jednoho dodavatele, ale stal se závislý na pár lidech a jiném nástroji. Jelikož postup byl už docela sofistikovaný, samozřejmě se při úpravách někdy poškodil. Ani ve 3 lidech jsme nedokázali veškeré know-how udržet a na nic nezapomenout.

Nemluvě o samotné tvorbě kampaní nebo nastavení analytiky. Aktuálně máme checklisty, které mají 30 – 50 kroků, podle aktivity. Před vznikem checklistů jsme vždy na něco zapomněli. Většinou na drobnost typu poznámka o změně nastavení, ale i jsme během let řešili větší problémy, které ovlivnily kvalitu práce. Dokonce jsme jednou platili 35 tisíc Kč, jelikož jsme si spletli měnu. A stalo se to jenom proto, že jsme spoléhali na naši paměť a pouštěli kampaň na víkend.

Takže pro mě je poučení pro tento rok, v kalkulacích vždy počítejte i na dokumentaci a pečlivé následování procesu. Sice to o trošku zvýší náročnost, ale zase můžete v klidu spát (nebo jet na dovolenou).

Trifecta je doma!

Letos se mi povedlo zaběhnout všechny tři závody Spartan race až po nejdelší Beast, cca 21+ km a 30 překážek. Po konci tohoto závodu jsem si říkal, že nikdy více. Na podobný závod jsem už fakt neměl fyzičku. Doběhl jsem, ale počet nadávek během cesty se přibližně rovnal počtu angličáků, které jsem musel dělat. Ani u jednoho nevím přesný počet.

Můj plán „už nikdy neběžet takto dlouhý závod“ mi zkazil Ježíšek bratr. Dostal jsem super držák na medaile a jedno zelené místo je prázdné.

Takže hurá zase trénovat. Za své angličákování během dne v poslední době už jsem si vysloužil přezdívku „magor“, tak uvidíme, jak se to bude vyvíjet.

Proč podobné věci dělám a hodlám dělat i nadále? Kromě toho, že vás to nutí cvičit, protože nechcete na trati padnout, tak to i dost mění referenční rámec. Když víte, jak se cítíte po 19 km v písku a bahně s překážkami, tak se pro vás nepříjemný telefonát stává vcelku procházkou sadem.

Top knihy pro tento rok

  • Inovovati budeš (Avi Joreš) – perfektní knížka o izraelských inovacích. Tento stát musím stále obdivovat. Je to neuvěřitelné, kam se dostali. Tato kniha ukazuje hodně o jejich mentalitě a zlomových vynálezech.
  • Spartan Up! (Joe De Sena) – kniha od zakladatele Spartan Race. Tento člověk naprostý sebemrskač a jeho životním krédem je: „odpočívat můžu v hrobě.“ Ale naprosto úchvatné jsou jeho zážitky ze závodů a kniha je krásným protipolém k motivačním žvástům typu „jsi úžasný a sepiš si seznam svých úspěchů.“
  • Nejbohatší muž v Babylóně – naprosto jednoduchá a při tom geniální kniha o financích. Čtení na odpoledne, které stojí za to.

Naopak vůbec mě nezaujaly všude vychvalované start-up knihy jako Od nuly k jedničce (Peter Thiel) nebo The Hard Thing About Hard Things (Ben Horowitz).

Nejčtenějším článek na blogu byl suverénně Marketing Andreje Babiše – jak funguje a proč s ním vyhrává volby. Ke konci roku jsme tedy zkusili článek propagovat na jeho voliče a brzy se můžete těšit na shrnutí cca 150 komentářů. Možná jste si také všimli, že počet odborných článků na tomto blogu letos klesl. Je to úmyslně. Odbornější věci již píšu na blog Marketing Makers a toto už je spíš osobní blog.

Tento rok jsme napsali i shrnutí a plány pro Marketing Makers a shrnutí tří let kurzů psaní všemi deseti prsty zdarma, pokud ještě nemáte čtení dost.

Závěrem bych chtěl moc poděkovat mé manželce, rodině, přátelům a kolegům za to, že mi připravili takto úžasný rok 2019 a už se těším na rok 2020 s nimi.

Mohlo by se vám také líbit
Kniha Vzhůru do AMP v Yellowstonu
Vzhůru do AMP – kniha, která zvítězila nad Grand Canyonem
Zhodnocení roku 2020
2020 – rok otce, podnikatele, investora, vlastníka a aktivisty