Názory

Rok 2017? Byla to jízda s drsnou lekcí

Jak si čtu posledních pár dnů Twitter, vidím, že blogger, co ještě nenapsal o svém roce prostě není správný blogger. Ale jelikož vím, že čas mých čtenářů je drahý, shrnu to v pěti rychlých bodech.

1. Není to o tobě!

Rostli jsme v Marketing Makers způsobem, který jsem opravdu nečekal. Již třetí rok jsme zněkolikanásobili obrat, počet klientů a věřím i zisk. Ale stalo se to díky tomu, že jsem si přestal myslet, že jsem strůjcem vesmíru, našli jsme skvělé lidi, ze kterých se stal ještě lepší tým a ten dokázal firmu posunout dále, než bych to kdy zvládnul já s Lukášem jako one man show.

2. Nikdy neslevuj ze své kvality

Rostli jsme i díky tomu, že jsme nesnížili naši kvalitu. Radši s klientem nezačneme spolupracovat nebo ukončíme spolupráci, když si myslíme, že bychom se pod výsledek nepodepsali. Jak se ukazuje, často se klienty, se kterými se nedomluvíte, setkáte za rok nebo dva – až se spálí při spolupráci s konkurencí a chtějí to udělat opravdu kvalitně.

3. Nenech se ovlivnit předsudky o sobě

Je to drsný, ale já jsem si ještě loni o sobě myslel, že bych nikdy nezaběhnul 10 km a nějaký extrémní závod už vůbec. Přeci, brácha byl vždy na sporty, já byl na tu matiku… Takže jsem to vlastně nikdy pořádně nezkusil až do minulého roku, kdy jsem jen tak zkusil uběhnout 10 km a dal jsem to v čase, který by ani nebyl tak tragický a uběhl jsem extrémní závod a věřím, že ne poslední. Během roku jsem podobných limitů překročil více a fungovalo to!

4. Je lepší se omluvit než žádat o svolení – je lepší spustit, než diskutovat

Jak se výrazně zrychluje byznys, na trhu je větší fluktuace a informace jsou všude, ale důležité se ztrácejí, u projektů je stále těžší je informovaně vést. Začal jsem tedy aplikovat postup – dokud ti někdo neřekne dost, tak pokračuj, spouštěj, testuj, optimalizuj. Už nečekám než je web dokonalý, ale první provozuschopnou verzi pouštím. Už nečekám, než mám kompletní informace, nikdy nebudu vědět vše, prostě pracuji s tím, co mám, dokud nedostanu více info. V 90 % případů je to lepší než čekat, v 10 % případů se omluvíte.

5. Ale včas si vyndej hlavu ze zadku!

Byznys úspěchy, překonávání osobních limitů a další velké výhry jsou super. Je to ale horší, když váš pracovní život zastíní ten osobní. Neříkám, že to byl jediný, ale asi nejdůležitější důvod, proč se rozpadl můj vztah. Nejsem zastáncem těch keců o work-life balance, ale… nic se nemá přehánět. Po rozchodu jsem se začal více i scházet s kamarády a vidím, že jsem svým pracovním autopilotem přicházel opravdu o hodně skvělých historek a momentů.

Co jsem četl v roce 2017?

Pokud byste chtěli v roce 2018 něco skvělého přečíst, tak doporučuji:

  • Jak funguje Google – Eric Schmidt
  • Faktor Churchill – Boris Johnson
  • Lídři jedí poslední – Simon Sinek

Vše nej do roku 2018!

Mohlo by se vám také líbit
Marketing Andreje Babiše – jak funguje a proč s ním vyhrává volby
Vietnam – byl to bordel, ale krásnej