Naposledy v prváku na střední škole jsem aktivně používal Linux. Tenkrát jsem si hrál s ABC Linux a Mandriva Linux. Od Linuxu jsem tehdy upustil, jelikož na něm nefungoval skoro žádný hardware bez složitého instalování ovladačů a taky jsem tehdy dost hrál hry, a to jsem se nechytal vůbec.
Dnes mám kromě pracovního počítače i jedno zařízení na filmy a hudbu. Maximálně na něm vyřeším maily, ale jinak je to taková zábavní stanice. Bohužel tuto stanici poháněl už 5 let Windows 7 nejistého původu. Na disku rovněž docházelo místo a vše bylo neskutečně pomalé.
Abych nemusel kupovat Windows, který by byl pro tento notebook zbytečný a stejně by šlapal pomalu, nahodil jsem Linux.
Jak jsem si vybíral ten správný?
Na rozdíl od Windows nebo Mac OS, vyskytuje se Linux ve stovkách variant (distribucí). Některé se podobají Windows, některé vypadají jakoby na nich dělal Steve osobně, některé jsou úplný unikát a některé jsou pouze nadupaný příkazový řádek. Já chtěl něco, co bude jako Windows. Začal jsem tedy googlením typu „best Linux distro for beginner“ apod. Nakonec jsem nejvíce inspirace posbíral v tomto článku z Fossbytes.com a rozhodl se pro Zorin OS.
Takto to vypadá:
Jak probíhala instalace?
Na základě návodu na webu jsem si vytvořil bootovací USB disk a při startu počítače jsem pustil nikoliv Windows, ale Linux z tohoto USB disku. Většinou stačí mačkat F8, F12 nebo DEL, záleží, co máte za notebook.
Instalace nebyla o nic těžší než instalovat program na Windows. Co více, zrovna Zorin OS umožnil pustit systém z USB disku a vyzkoušet si jej před instalací.
Jediné, kde jsem se sekl, byl výběr souborového systému. Chvíli jsem googlil a našel odpověď: „když nevíš, tak si vyber ext4“. A vše funguje.
Tip: Při stahování to vypadá, že bez příspěvku na další rozvoj nemůžete pokračovat. Je možné zde napsat 0 a stáhnout. Ačkoliv příspěvek si tento software rozhodně zaslouží.
Co má v sobě Linux hned po instalaci?
Liší se to dle distribuce, ale zrovna Zorin už má nainstalované vše, co k životu potřebuje běžný uživatel počítače. Například pro mojí mamku by Zorin byl výrazně lepší než Windows a už by tam měla vše, co může potřebovat.
Konkrétně, ihned funguje:
- všechen hardware (doporučuji vygooglit předem, jestli váš notebook je na Linux připravený),
- nadupané kancelářské aplikace,
- nástroje pro přehrávání videa a muziky,
- software pro úpravu obrázků,
- prohlížeč a další.
Uživatelská přívětivost je někde na úrovni Windows 8. Občas to hodí kosu, ale nic co by se nedalo vyřešit za pár minut googlením.
Důležitá je pro mě rychlost. I relativně starý notebook (5 let), který na Windows 7 nabíhal za 2 minuty nyní plně naběhne za 20 sekund a na nic nyní nečekám.
Pro rozfoukání pochybností
Pokud se bojíte, že systém s otevřeným kódem není bezpečný a dělá na tom pár nadšenců, není to tak. Linux je používaný a financovaný největšími světovými společnostmi (viz Platinum, Gold and Silver Members Linux Foundation). I v ČR instituce přechází na Linux, například nedávno Národní technická knihovna.
Šel by Linux používat i pro běžnou práci, nejen na počítači pro zábavu? Myslím si, že ano, ale já mám prostě Windows 10 rád, ale kdybych musel, tak by mi dnešní distribuce den nezkazily.