Marketing Management

Je MS-DOS mrtvý? Jak může i dnes znalost příkazového řádku vyřešit neřešitelné

Má dnes cenu učit se dosovské příkazy? Pokud jste běžný uživatel, tak nikoliv. Pokud se ale výpočetní technikou živíte a nemusí to být přímo programování aplikací, stačí tvorba webových stránek nebo online, základy příkazového řádku byste měli ovládat. Nedávno se mi podařilo díky znalosti příkazového řádku vyřešit jinak velmi nákladný zásah do kódu programu.

Řešení změny souboru v konkrétní čas s pomocí dávky příkazového řádku a příkazu xcopy

image

Cílem bylo propojit dva systémy. Ale bylo nutné, aby se každý den propojovaly jiné části systému. Mezi systémy stál konektor, který čerpal zdrojová data z XML souboru. Samozřejmě bylo možné změnit konektor, aby se v různé dny připojoval k jinému XML nebo jej sám editoval – vcelku nákladné u již vytvořené aplikace.

Vytvořil jsem tedy několik variant XML souboru a dávku, která obsahovala jednoduchý příkaz xcopy, která přepisovala klíčový XML soubor spojený s konektorem. Spuštění dávky bylo naplánované Plánovačem úloh ve Windows na konkrétní dny.

A jako třešinka na dortu se vše exportuje pomocí příkazu echo a sekvence >> do logového souboru.

Jednoduché řešení, které vzalo 2 hodiny včetně logiky a dokumentace řešení. Zároveň je jednoduché reagovat na změny v XML a konektoru pouhou editací .bat dávky.

DOSMS.CZ

Toto je jeden z mých prvních projektů. Ucelený návod na ovládání systému MS-DOS a příkazového řádku. Pokud se chcete naučit více, určitě si jej projeďte. Nově na WordPressu.

Mohlo by se vám také líbit
Nikam se v práci neposouvám – proč je to nesmysl a co s tím dělat?
Marketing Makers tým připravený na koronavirus
Jak covid změnil business malé agentury aneb už zítra může spadnout atomovka