Názory

Jak se připravit na první závod Spartan Race

Minulý víkend jsem se zúčastnil svého 8. Spartan závodu (včetně Beast) a po závodě jsem se koukal na účastníky Sprintu. Říkal jsem si, že dělají stejné chyby jako já při svých prvních závodech. Ačkoliv stále jsou moje časy dost průměrné, rád bych v tomto článku napsal pár tipů, které bych si přál znát před prvním závodem, snad to někomu pomůže.

1. Naučte se techniku – podívejte se na videa

Některé překážky bez správné techniky jen těžko dáte. A technika se dá naučit. Na Facebooku najdete seznam překážek ze závodů – zde např. z Liberce.

Vygooglete si název překážky a tipy na její zdolání. Hlavně se koukněte na Olympus, Monkey Bar, Twister, Spear Throw, Multirig, Balance Beam, Z Walls.

Zde je seznam videí Spartan Obstacle Hack:

2. Navštivte Gladiátor Arenu

V Hradci Králové si můžete vyzkoušet typově stejné překážky jako najdete na Spartanu. Jak místo tak i přístup všech lidí, co jsem zde potkal byl vždy skvělý. Na Facebooku čas od času najdete i událost s trenérem. Web Gladiátor Areny

3. Začněte trénovat angličáky

Jako začátečník počítejte s tím, že si angličáků (burpees) uděláte docela dost. Doporučuji si dát jednou za den 30 angličáků a nejlépe na čas. Při závodě se mi osvědčilo udělat 5 v kuse a pak vždy krátkou pauzu.

4. Ujistěte se, že uběhnete délku závodu

Už jsem na závodě viděl, že byl účastník vyloženě „přenesen“ přes závod a přehazován kolegy přes překážky. Sice medaili asi dostal, ale k čemu to potom je? Takže určitě běhejte v terénu a během tréninku si nezapomeňte dát 30 angličáků.

5. Nenechte se vyhecovat přes svůj limit

V Liberci jsem byl svědkem situace, kdy slečna lezla na laně a byla asi 1.5 m nad zemí. A už nemohla. Všichni ji začali hecovat, ať leze, že to zvládne a že na to má. Bohužel se skoro na 30 sekund zasekla na stejném místě a už prostě nemohla. Ale i tak to zkusila a chtěla lézt dál. Jenomže jí vypověděly svaly, spadla na záda a musela přijet sanita (ačkoliv spadla na žíněnku). Doufám, že to dopadlo dobře, ale uvědomte si jedno. Na tomto závodě vám nikdo neřekne: „Ser na to a radši jdi na angličáky.“ Budou vám všichni fandit a vy si musíte sami určit, kdy už si radši půjdete dělat 30 angličáků.

6. Není to jen závod, je to filosofie

Mottem Spartan závodů je „Pochopíš až v cíli.“ Za těmito závody je celá životní filosofie, stačí když budete sledovat pár Spartan kanálů a uvidíte. K přečtení doporučuji i knihu Spartan Up! od zakladatele závodů Joe DeSena. Je to krásný protipól k dnešním motivačním knihám.

Aroo!

Komentáře

Mohlo by se vám také líbit
Jak jsem přecházel na Linux – byla by to cesta i pro vás?
Rok 2018 – 70 176 km nalétáno, ale největší štěstí jsem našel za rohem